+90 532 646 87 35

Sosyal Medyada Biz}

Panjur İpinde Kampanya
Panjur İpi , Ahşap Panjur İpi, Otomatik Makara,
TÜMÜNÜ GÖR

Motorlu Panjur Tamiri

Motorlu Panjur Tamiri

Motorlu panjur arızalarının neler olduğunu ve nereden nasıl kaynaklandığı hakkında sayfamızda elimizden geldiğince bilgilendirmek istedik. Otomatik motorlu panjur ürünleri, genel olarak iki nedene bağlı olarak arıza verir.

Kullanıcı hatalarına bağlı arızalar.
Hatalı montaj ve imalata bağlı arızalar.
Otomatik Panjur Motor Arızaları
Kullanıma bağlı olarak arıza vermesi pek mümkün değildir. Motorlu panjur motorların termik denilen motoru aşırı ısınmalara karşı koruyan bir sistem mevcuttur. Motor ısındığında termik sistem devreye girerek motoru bloke eder ve soğuyana kadar çalışmaz.

Eğer motorunuz çalışmıyorsa öncelikle bu yukarıdaki anlatılanı dikkate alın ve yaklaşık bir saat bekledikten sonra tekrar deneyin.

Türkiye genelinde elektrik akımı bazen düşük ve bazen anlık olarak yüksek gelir. Genelde bu sıkıntı elektrik kesintilerinde yaşanır. Bir anda gelen yüklü elektrik akımından dolayı motorunuz yanabilir. Yapılması gereken değiştirmektir.

Bir diğer arıza sebebi, imalata bağlı termik sistemin devreye girmeyerek, yoğun çalışmadan ötürü motorun ısınarak yanmasıdır.

Montaj hatasına bağlı olarak, bir kablo bağlantılarının gevşek bağlanmasından veya yanlış kablo bağlantısı yapılmasından ötürü motor arıza verebilir.

En son ihtimal motorunuzun ömrü dolmuş olabilir. Ortalama bir panjur motorun ömrü en iyi şartlar altında 7 ile 10 senedir.

Motorlu Panjur Lamelleri Hareket Etmemesi ve Arıza Nedenleri
Motorun çalışma sesini duyuyorsunuz ama yukarı ve aşağıya doğru motorlu panjur lamelleri hareket etmiyor.

Bunun sebebi motorlu panjurun kasnak borusuna bağlı olan ve lamelleri kasnağa bağlayan çelik askılıklarının kopması veya yerinden çıkmasından kaynaklanır.

Motorlu panjur askılıkları neden kopar veya neden yerinden çıkar.

Kullanım hatasından kaynaklana bir durumsa bunun nedeni motorunuzu aşağıya doğru indirirken altında bir cisme takıldığı halde indirmeye çalışıyorsanız, sonuç askılıklar yerinden kopar.

Sadece kullanım bağlı olarak kopmaz, montaj hatasından kaynaklı olarak da kopabilir. Montaj esnasında eğer motorlu panjur kasnak bölümü terazide ve tam ölçülerinde montaj yapılmamışsa ve takılırken kasılarak montaj edilmişse, çelik askılıklarınız kopabilir veya yerinden çıkabilir. Bu durum düzeltilmediği sürece bu arızayı devamlı olarak yaşarsınız.

Motorlu Panjur Kumanda Arızası
Uzaktan kumandalı otomatik panjurlarda sıkça karşılaşılan arızalardan biridir. Kumanda arızasının birkaç nedeni vardır.

Öncelikle bozuk olup olamadığını anlamak için motorlu panjur kumandanızın pili kontrol etmeniz gerekir. Panjurlarınız takıldıktan sonra, size iki adet kumanda verilir, birini kullanmak için diğeri yedek içindir. Yedeği alarak test edin eğer çalışmıyorsa alıcıda problem var demektir. Motorlu panjurunuzun alıcısının değişmesi gerekir.

Çalışıyorsa kullandığınız kumandanın pilini değiştirin ve gene çalışmıyorsa sorun pilde değil uzaktan kumanda da arıza var demektir.

Genelde arızlar alıcı kaynaklı olur. Alıcının bozulma nedeni, dış hava koşullarına karşı iyi izole edilmemesinden, kablo bağlantılarını gevşek takılmasından veya aşırı elektrik akımından ötürü alıcının yanmasından kaynaklanır.

Motorlu Lamel ve Ray Arızası
Çok nadir yaşana arızalardan biridir. Genelde bu tarz arızalar zaman içinde deforme olmaktan ötürü lamellerin birbirine geçtikleri ve katlanmalarını sağlayan geçme bölümlerinden kopması ile oluşur. Yapılması gereken mevcut alüminyum lamellerin değişimidir.

Bir diğer arıza ise montaj hatasından kaynaklanır. Eğri ve düz bir şekilde montaj edilmemiş motorlu panjur, lamellerin eğim olan kısma doğru kayarak pano içindeki plastik şeritlere takılmasından veya raylara sürtünerek aşınmalardan kaynaklı arızalar oluşabilir.

Motorlu panjur sistemlerinin genel arızalarından biri askılıkların kopmasıdır. Genelde kopma nedenleri veya yerinden çıkma nedenleri, sağlık bir montaj yapılmamasından kaynaklanır. Eğer motorlu panjur terazide takılmamışsa ve kasıntı bir şekilde montaj yapılmış ise çelik askılıkların yerinden çıkması veya kopması kaçınılmazıdır.

Motorlu panjur tamiri için yapılması gereken, panonun sökülüp mevcut çelik askılıları değiştirilerek çalışır hale getirmektir. Ama bu kadarı ile sınırlı değil, sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilip o soruna kesin çözüm getirmek gerekir.

Motorlu panjur tamirinin yapılması için işin ehli olan bir usta tarafından yapılmalıdır ki, ileride aynı sorunlarla devamlı karşılaşmamanız içindir.
Otomatik panjur sistemlerinde sıkça karşılaşılan arızalardan biri olan kumanda arızasıdır. Otomatik panjurda kumandanın arızalı olduğunu nasıl belirleriz.

OTOMATİK PANJUR KUMANDA ARIZASI
Öncelikle ilk yapmanız gereken pil kontrolüdür. Otomatik panjur kumandasının pilini değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

Vericisinde problem var mı? Bunun tespiti için elinizde elbette yedek kumanda bulunması gerekir. Genelde otomatik panjur kurulumu bittikten sonra firmalar her zaman her panjur için 2 adet kumanda verir. Yedek eğer çalıştırıyorsa ve kumandanın pili değiştirmenize rağmen gene kumanda etmiyorsa kumandanın verici kısmında arıza var demektir.

Yedek ve orijinal kumanda ikisi de çalıştırmıyorsa, sorun otomatik panjurun üzerinde bulunan ve motora bağlı olan alıcının arızalı olmasıdır.

OTOMATİK MOTORLU PANJUR LAMELLERİ
Motorlu panjur sistemlerinin bel kemiğini oluşturan panjur lamelleri uygulanacak alanlara ve kullanım amaçlarına göre değişir.

Otomatik panjur lamelleri alüminyum profillerden oluşur. İç kısmı poliüretan dolguludur. Alüminyum lameller kullanılacak alan ve sistemlere göre farklı ebatlarda kullanılır.

39’luk Alüminyum motorlu panjur lamelleri
39’luk serisi genelde ev ve küçük ölçekli alanlarda kullanılır. Daha hafif ve ev pencerelerinde daha estetik görünmesini sağlar.

56’lık Alüminyum motorlu panjur lamelleri
Gene ev ve işyerlerinde kullanılır, orta ölçekti ve geniş alanlar için kullanılır. Daha dayanıklı, yükü daha rahat çekmesi ve rüzgara karşı dirençli olması içindir.

77’lik Alüminyum motorlu panjur lamelleri
İşyeri, mağaza, depo ve garaj kapılarında kullanılır. Yüksek ve geniş alanlar için en ideal alüminyum lamel sistemidir. Daha kalın ve daha dolguludur. Hırsıza karşı güvenlik amaçlı olarak yapılır.
Her sistemin yapılış amacı farklıdır. Elbette istediğiniz seriyi seçebilirsiniz her alanda uygulanabilirler.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
WhatsApp Canlı Destek